-
recambios del plc
-
Doblado piezas de Nevada
-
Módulo de ABB
-
PLC triple del ICS
-
plc de General Electric
-
Triconex DCS
-
Recambios de Honeywell
-
módulo del woodward
-
Emerson Epro
-
Módulos de Allen Bradley
-
Delta V DCS de Emerson
-
Piezas de Schneider Electric
-
piezas de foxboro
-
Ovación de Westinghouse
-
módulo de yokogawa
-
Módulo de Bachmann
-
PLC de Hima
-
módulo de Siemens
-
Módulo del BR
-
recambios de DCS
-
MEGT VBM
-
Venable Instruments
-
Rahmat¡Nuestro mejores proveedor y amigo Brown Luo, gracias por su servicio considerado! ¡Somos honor cooperar con una tan buena compañía! -
Linda VelichovaNosotros cooperamos con Sumset International Trading Co., Limited company muchos años. Ellos son nuestros buenos socios y siempre ofrecen el mejor precio y servicio amable! -
Mohammed KhanSumset International Trading Co., Limited Company es un socio confiable, importamos bienes de él. Recibiendo productos de buena calidad y servicio oportuno. Será nuestro colaborador de mucho tiempo!
CI840 3BSE022457R1 ABB I/O S800 System Fieldbus Communication Interface Module
| Lugar de origen | Suecia |
|---|---|
| Nombre de la marca | ABB |
| Certificación | Certificate of Origin |
| Número de modelo | CI840 3BSE022457R1 y sus derivados |
| Cantidad de orden mínima | 1 pieza |
| Precio | $400 |
| Detalles de empaquetado | Embalaje en caja original |
| Tiempo de entrega | 3-5 días |
| Condiciones de pago | T/T |
| Capacidad de la fuente | 1-99 unidades/3-5 días |
| Marca | TEJIDO | Número de módulo | CI840 3BSE022457R1 y sus derivados |
|---|---|---|---|
| Protocolo de comunicación | PROFIBUS DP-V1 | Precio de venta | 400 dólares. |
| Condición | En stock | Origen | Suecia |
| Plazo de entrega | 3-5 días laborables | Garantía | 1 año |
| Peso | 1KG |
| Parameter | Description |
| Product Type | Profibus Communication Interface Module |
| Communication Protocol | Profibus DP (V0/V1) |
| Interface Type | Standard Profibus D-sub 9-pin (RS-485) |
| Compatible Systems | S800 I/O (4.0/4.1/5.0/5.1), 800xA, Compact Product Suite |
| Net Weight | 0.33 kg |
The CI840 3BSE022457R1 is a Profibus communication interface module in ABB’s S800 I/O series. It serves as a communication gateway between the S800 I/O station and the Profibus DP master, supporting a distributed I/O architecture. This product is classified as a Communication Module and is primarily used for communication tasks in S800 I/O versions 4.0, 4.1, 5.0, and 5.1 within the 800xA and Compact Product Suite control systems.
It serves as a replacement part for maintenance, reuse, functional updates, or capacity upgrades. Its core value lies in maintaining the communication capabilities of legacy automation systems at the lowest possible cost; it is a key component for extending equipment life cycles and avoiding large-scale upgrades.
Why Choose the CI840 3BSE022457R1?:- The Only Authorized Replacement Part: For older S800 I/O systems manufactured before 2017, ABB offers only this Exchange model as a replacement. Other models may be incompatible or violate environmental regulations.
- Keep Your System Running: Avoid production line downtime caused by communication module failures and extend the return on investment for your existing assets.
- Low-Cost Upgrade Solution: Replacing the CI840 is extremely cost-effective and requires no modifications to the control program.
- Fast Delivery: Ample stock currently available
| Product Details | |
| Brand Name | ABB |
| Model | CI840 |
| Ordering information | 3BSE022457R1 |
| Communication protocol | PROFIBUS DP-V1 |
| Gross Weight/Shipping Weight | 2.2 lbs / 35.2 oz / 1kg |
| Packing Size | 16cm x 16 cm x 12 cm |
| Country of Origin | Sweden |
| HS Code | 8537101190 |
| Lead Time | In Stock |
| Shipping Port | Xiamen |
| Payment | T/T |
| Sales Price | $400 |
| Warranty | 12 months |
| Lead time | 3-5 work days |
| Courier partners | DHL, UPS, TNT, FedEx and EMS |
Datasheet Link:ABB CI840 3BSE022457R1.pdf
![]()
| CI840A 3BSE041882R1 | SPDSO14 |
| CI840 3BSE022457R1 | SPFCS01 |
| CI853K01 3BSE018103R1 | SPFEC12 |
| DI814 3BUR001454R1 | SPHSS13 |
| CI851K01 3BSE018101R1 | SPNPM22 |
| AI830 3BSE008518R1 | SPSED01(SED01) |
| AI830A 3BSE040662R1 | CP800 |
| AI845 3BSE023675R1 | IMASI13 |
| AI895 3BSC690086R1 | HC800 |
| AO810V2 3BSE038415R1 | BRC400 |
| AO820 3BSE008546R1 | IMMFP02 |
| AO820-EA 3BSE008546R2 | IMMFP12 |
| CI801 3BSE022366R1 | INNIS01 |
| CI801-EA 3BSE022366R2 | INNIS11 |
| CI858K01 3BSE018135R1 | INNIS21 |
| DI801 3BSE020508R1 | INICT13A |
| DI840 3BSE020836R1 | CRBX01 |
| DI880 3BSE028586R1 | SPIET800 |
| DO801 3BSE020510R1 | SPNIS21 |
| DO802 3BSE022364R1 | ... |
Contact Person: Nelly Yang
Email: sales12@htechplc.com
Phone/Skype/Whatsapp: +86 18060985064
Email us now for competitive pricing and professional service!

